Słowniczek – wyjaśniamy pojęcia związane z BDO
Klarowny słowniczek pojęć związanych z BDO i wprowadzaniem opakowań na rynek. Sprawdź i uporządkuj swoją wiedzę!
Rejestr BDO stanowi zmorę wielu przedsiębiorców. Co istotne, wpis do rejestru powinni uzyskać także wprowadzający produkty w opakowaniach. Dotyczy to chociażby importerów, sklepów internetowych czy restauracji.
Rejestr BDO funkcjonuje w Polsce od 2018 r. Obecnie już ponad 600 tys. firm posiada wpis do BDO. Prawie 100 tys. z nich to „wprowadzający produkty w opakowaniach”.
Z prowadzeniem takiej działalności wiążą się liczne obowiązki. Mimo to wiele firm wciąż nie jest świadomych, że powinny uzyskać wpis do rejestru BDO i rozliczać opakowania. Wynika to z faktu, że pojęcie „wprowadzający produkty w opakowaniach” nie jest w pełni zrozumiałe. Dlatego warto zastanowić się, kto w praktyce ma taki status prawny.
Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wpis do rejestru BDO musi uzyskać wprowadzający produkty w opakowaniach. Co istotne, ustawodawca definiuje to pojęcie w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Poniżej znajdziesz konkretne przykłady firm, które muszą uzyskać wpis do rejestru BDO. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto przyjrzeć się bliżej definicjom ustawowym.
Wprowadzający produkty w opakowaniach
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu produktów w opakowaniach, w szczególności:
- wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach pod własnym oznaczeniem rozumianym jako znak towarowy, o którym mowa w art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1170), lub pod własnym imieniem i nazwiskiem lub nazwą, których wytworzenie zlecił innemu przedsiębiorcy,
- pakujący produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzający je do obrotu,
- prowadzący:
– jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży powyżej 500 m2, sprzedający produkty pakowane w tych jednostkach,
– więcej niż jedną jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni sprzedaży powyżej 5000 m2, sprzedający produkty pakowane w tych jednostkach.
Podstawa prawna: art. 8 pkt 23 ustawy o ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Jak widzisz, wprowadzającym produkty w opakowaniach jest przedsiębiorca. W praktyce zatem wpisowi do rejestru BDO podlegają zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i wielka, międzynarodowa korporacja w formie spółki.
Co istotne, ustawa nie przewiduje zwolnień z tego obowiązku. Nie ma zatem znaczenia czy wprowadzasz na rynek 1 kilogram opakowań, czy 1000 ton. W każdym przypadku Twoja firma podlega wpisowi do rejestru BDO.
Ciekawostka: wpis do rejestru BDO wytwórców odpadów
Inaczej rzecz ma się w przypadku wytwórców odpadów. W odniesieniu do nich istnieje zwolnienie z konieczności uzyskania wpisu do rejestru BDO w dziale XII. Wynika ono z rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.
Niemniej zwolnienie to nie dotyczy „wprowadzających produkty w opakowaniach”! Firmy wprowadzające na rynek nawet małe ilości opakowań mają obowiązek uzyskania wpisu do rejestru BDO i składania sprawozdań. Gdy jednak masa tych opakowań wynosi mnie niż 1 tona, mogą ubiegać się o zwolnienie z opłat. Nie oznacza to jednak braku obowiązku uzyskania wpisu do rejestru BDO czy składania rocznych sprawozdań.
Co istotne, nawet w przypadku firm wprowadzających poniżej 1 tony opakowań atrakcyjnym rozwiązaniem może być umowa z organizacją odzysku opakowań. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.
Pojęcie „wprowadzający produkty w opakowaniach” wiąże się z pojęciem „wprowadzanie do obrotu”. Jego definicja jest niezwykle ważna. Wynika z niej bowiem, kiedy firma odpowiada za opakowania.
Przyjrzymy się zatem, na czym polega „wprowadzanie do obrotu”.
Wprowadzanie do obrotu
Odpłatne albo nieodpłatne udostępnienie opakowań lub produktów w opakowaniach po raz pierwszy na terytorium kraju w celu używania lub dystrybucji; za wprowadzenie do obrotu uważa się także:
- import opakowań,
- import produktów w opakowaniach,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie opakowań,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie produktów w opakowaniach
– dokonywane na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej.
Podstawa prawna: art. 8 pkt 24 ustawy o ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Jak widzisz, z powyższej definicji wynika, że „wprowadzającym produkty w opakowaniach” jest podmiot, który jako pierwszy udostępnia opakowania lub produkty w opakowaniach na terytorium kraju. Nie ma przy tym znaczenia, czy robi to w celu:
Warto przy tym zauważyć, że szczególnym rodzajem podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach są podmioty nabywające towary z zagranicy. Dotyczy to zarówno importu, jak i „wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów w opakowaniach”, czyli nabycia w ramach UE. W obu tych sytuacjach mamy do czynienia z podmiotem, który wprowadza do obrotu produkty w opakowaniach.
Przykład: Hurtownia importująca produkty jako wprowadzający produkty w opakowaniach podlegająca wpisowi do rejestru BDO
„Pióra dla Biura” sp. z o.o. prowadzi hurtownię artykułów biurowych. Część asortymentu (na przykład artykuły piśmiennicze) importuje z Chin. Towar przywożony jest do magazynu spółki, który jest zlokalizowany w Warszawie. Towar jest zapakowany w kartony, a następnie układany na paletach. Całość jest owinięta folią stretch. Oznacza to, że spółka dokonuje importu produktów w opakowaniach, w związku z czym jest wprowadzającym produkty w opakowaniach na rynek polski (kartony, palety, folia stretch, które dodaje do produktu chińska firma).
W praktyce trudno stworzyć zamknięty katalog firm, które powinny uzyskać wpis do rejestru BDO jako wprowadzający produkty w opakowaniach. Można jednak wskazać kilka typowych rodzajów działalności.
Wśród nich są:
Wprowadzający produkty w opakowaniach powinni uzyskać wpis w dziale VI tabela 4 rejestru BDO. Poniżej możesz zobaczyć, jak wygląda taki wpis.
Zwróć uwagę, że w ramach wpisu konieczne jest również podanie:
Innymi słowy, w rejestrze BDO musisz podać, jakie opakowania wprowadzasz na rynek. Wszystko zależy od specyfiki działalności. Przykładowo producent barszczu będzie stosował następujące opakowania:
Opakowania jednostkowe:
Opakowania zbiorcze:
Opakowania transportowe:
W związku z tym powinien w BDO wykazać opakowania z tworzyw sztucznych, z papieru i tektury, opakowania drewniane, a także stalowe. Co więcej, dla każdego z rodzaju opakowań powinien wskazać w rejestrze BDO, czy wykonuje ten obowiązek samodzielnie, czy za pośrednictwem organizacji odzysku opakowań.
Przykład wpisu obejmującego tworzywa sztuczne, rozliczanego z PRO R3 Organizacja Odzysku Opakowań SA, możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu:
Zwróć uwagę, że obowiązki związane z rozliczaniem opakowań może od Ciebie przejąć organizacja odzysku opakowań, na przykład PRO R3. Więcej na temat korzyści płynących ze współpracy z organizacją odzysku opakowań znajdziesz w tym artykule.
Wciąż masz wątpliwości, czy Twoja firma potrzebuje wpisu do rejestru BDO?
Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśni, kim jest wprowadzający produkty w opakowaniach. Jeżeli jednak nadal budzi to Twoje wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Nasi konsultanci z przyjemnością pomogą ustalić Ci, czy jesteś wprowadzającym produkty w opakowaniach i jakie koszty wiążą się z tym dla Twojej firmy.
Kontakt:
Zadzwoń do nas pod numer:
Telefon: +48 22 357 44 22
Komórka: +48 739 941 231
lub napisz e-mail: biuro@pro.r3.org.pl
Wylicz swój obowiązek:
Przejdź do kalkulatora, aby wyliczyć swój obowiązek.
Klarowny słowniczek pojęć związanych z BDO i wprowadzaniem opakowań na rynek. Sprawdź i uporządkuj swoją wiedzę!
Chcesz dowiedzieć się, jak prosto i szybko zacząć współpracę z organizacją odzysku opakowań? W tym artykule pokażemy Ci, jak krok po kroku zawrzeć umowę, dlaczego warto podjąć tę współpracę i jak to zrobić bez zbędnych formalności!
PRO R3 Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
ul. Nowy Świat 1/10
00-496 Warszawa
BDO: 000641741
REGON: 528719685
NIP: 7011206890
Telefon: +48 22 357 44 22
Komórka: +48 739 941 231
E-mail: biuro@pro.r3.org.pl